Tutaj jesteś: Społeczność » Blogi » Blog kierowcy Askaron » Dzikie kraje - Arabia Saudyjska v3Prześlij sugestię
Wpis w blogu użytkownika Askaron
Dodano: 6 miesięcy temu
Blog odwiedzono 278 razy
Data wydarzenia: 07.03.2018
Dzikie kraje - Arabia Saudyjska v3
Kategoria: podróż
Tak jak zapowiadałem w poprzedniej części, w ostatni weekend wybrałem się ze znajomymi na piaszczystą pustynię. Niestety nie było tam możliwości wynajęcia quada, więc znowu musiałem się obejść smakiem i nie poujeżdżałem, żadnych koni mechanicznych.

Pustynia na jaką się udaliśmy to tak w zasadzie większa łacha piasku pośród kamienistej pustyni, znajduje się ok 70km, od Riyadhu, dodatkowo po drodze odwiedzaliśmy nawiedzony pałac. Został wybudowany przez jednego z książąt pośród niczego, ale podobno po wprowadzeniu się zaczęło go straszyć, przez co porzucił ten dom.

Znajomi nie wiem czy chcieli mnie wkręcić, czy to był przypadek, ale zabrali kiedyś kilka desek walających się w środku, żeby zrobić z nich ognisko. Niestety nie opłacało się to, ponieważ pomimo tego, że posiadają porządne 4x4 (Land Cruser Prado, Patrol), a samo miejsce biwakowania znali, to zakopali wszystkie auta. Nigdy wcześniej nie zakopali więcej jak jedno. Od tego czasu wszyscy się wystrzegają, aby nie zabrać stamtąd chociaż kamyczka.

Dobra wracając na pustynię, przed wjazdem konieczna była korekta ciśnienia powietrza, nie wiedziałem że spuszczanie powietrza z 4 kół może zająć 10min;) Wszystkie samochody z ok 2,2 zeszły do ok. 1,1-1,3 Bara. Po włączeniu napędów 4x4 i blokad tylnych mostów wszyscy ruszyli ogniem w czerwone piaski Arabii. Nigdy wcześniej nie byłem w takiej dużej piaskownicy i zdziwiło mnie jak bardzo „muli” samochody. Pomimo mocnych silników wszystkie dostawały po dupie, żeby przebić się przez wydmę. Najlepsze za każdym razem było uczucie gdy przełamywało się szczyt, podjeżdżać trzeba było sprawnie, aby się nie zatrzymać, natomiast na szczycie trzeba było się niemal zatrzymać, aby zobaczyć co jest z drugiej strony. Raz pokonując już chyba po raz 10 tą samą wydmę (krążyliśmy trochę dla zabawy czekając na resztę), nasz kierowca trochę za pewnie pokonał jedną z wydm i niemalże przelecieliśmy przez szczyt. Na szczęście wysoki prześwit wyratował nas i nic nie urwaliśmy.

Po kilkunastu minutach zabawy wybraliśmy miejsce i rozłożyliśmy się z biwakiem, oczywiście grill, gulasz z wielbłąda itp. Powiem wam, że polubiłem spędzać popołudnia nic nie robiąc, a tylko leżąc sobie na piasku, jest to coś takiego jak w Polsce leżenie na kocu w parku, tyle że ciszej, o ile ktoś nie ujeżdża właśnie swojego V6 czy V8.

Wracając spotkała nas też ciekawa sytuacja, w pewnym miejscu z zwykłej dwukierunkowej drogi robiła się droga 2x 3 pasy, z pasem zieleni, tylko że nie było żadnego znaku informującego, a światła oświetlały tylko drogę w przeciwnym kierunku. Nasz kierowca jadąc pierwszy oczywiście pomylił drogę i wjechał nieświadomy pod prąd;) Zorientowaliśmy się kilkadziesiąt metrów dalej jak koledzy z kolejnego samochodu zapytali:

- Are you sure that we are on good side of the road? (Jesteście pewni, że jedziemy dobrą stroną?)

- Negative

Po czym jechaliśmy tak dalej, ponieważ jak daleko było widać nie było żadnego innego pojazdu. Dopiero na kolejnym skrzyżowaniu mieliśmy skręcić w prawo więc problem sam się rozwiązał ;)

P.S. Jazda pod prąd to tutaj żadna nowość, szczególnie na mało uczęszczanych drogach.

P.S. 2 Uwielbiam widok dwóch wyluzowanych wielbłądów na pace pickupa ;)

P.S. 3 Znalazłem już miejsce gdzie można wypożyczyć quady, więc prawdopodobnie kolejny wpis będzie właśnie o nich;)

P.S. 4 Będąc tydzień w Polsce przywitała mnie pogoda -10 do -18, masakra. Ale na szczęście moja Ibiza po 2 miesiącach odpaliła od strzała;))
Dodano: 6 miesięcy temu
Do Askaron: jak od małego przyzwyczajone to czym się mają stresować ;)
Dodano: 6 miesięcy temu
Do humvee5: W Arabii Saudyjskiej kobiety nie muszą nosić burki, wystarcza abaja, taki płaszczyk z długim rękawem, ale włosy mogą mieć odkryte, a dużo młodych chodzi już w ogóle w rozpiętych abajach.
Dodano: 6 miesięcy temu
Do damian88max: Serio;) Całkiem dobry był, mięso było mocno przyprawione więc ciężko określić smak, ale samo mięso jest dość twarde i włókniste, generalnie wymaga dość długiego duszenia, żeby było miękkie.

I tak te pasy wystarczają, najlepsze jest że te wielbłądy pomimo jazdy ok 100km/h tyłem do kierunku jazdy nie są spanikowane, a widziałem już to kilka razy.
Dodano: 6 miesięcy temu
ciekawe że te paski mają je powstrzymać jak by nagle chciały wyskoczyć z auta:P
Dodano: 6 miesięcy temu
Do mucko1: wyobrażasz sobie latające gary u Araba? Przecież zamordowałby ją rytualnie [rotfl]
Dodano: 6 miesięcy temu
Do humvee5:
I to by było jedyne słuszne posunięcie ale by ktoś się naciął. [rotfl]
Dodano: 6 miesięcy temu
Do mucko1: a wyobrażasz sobie Kudłatą w burce?
Dodano: 6 miesięcy temu
A Wasze auta wyglądają jak karawana, szczególnie jak na przedostatniej fotce.
Dodano: 6 miesięcy temu
Te wielbłądy to chyba niemowlaki?
Dodano: 6 miesięcy temu
Gulasz z wielbłąda :-P? Serio
Najnowsze blogi
Dodano: 14 godzin temu, przez Arturo1977
Ktos, kto zaprojektowal bazowe audio do Mustanga powinien pojsc siedziec. Toz to zbrodnia na tym samochodzie. Przy jezdzie z otwartym dachem czuje sie jakby darla na mnie ryja moja ex, tylko ze z ...
6 komentarzy
Dodano: 1 dzień temu, przez Qchar
Witam :) Po wczorajszym wpisie czas na przedstawienie i krótki opis naprawy Audi :) Tak więc : - Regeneracja obudowy skrzyni biegów przestawia się tak jak na fotce :) przetoczono ...
15 komentarzy
Dodano: 2 dni temu, przez Qchar
Witam :) Od czego by tu zacząć :( byłoby najlepiej od początku .... A więc :) Od jakiegoś czasu pojawiały się delikatne drgania w zawieszeniu sam do końca nie wiem gdzie :( Zaczęliśmy ...
22 komentarze
Marki społeczności
Aktualnie online
Szukaj znajomych
Login:
Miejscowość:
Województwo:
Opony letnie w oponeo.pl