Tutaj jesteś: Społeczność » Blogi » Blog grupy Lords Of The Boards » Jak zbudować hopkę?







Prześlij sugestię
Wpis w blogu grupy Lords Of The Boards
Dodano: 13 lat temu
Blog odwiedzono 533 razy
Jak zbudować hopkę?
Kategoria: inne
Od tego jak zrobimy hopkę i w jakim miejscu, będzie zależało nasze zdrowie - zwłaszcza zdrowie początkujących freestyle'owców. Najlepiej oczywiście korzystać z hopek w snowparkach ale póki co nie jest ich za wiele. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak samemu zrobić hopkę.

Rzeczy, których potrzebujesz
* dużo śniegu
* deska snowboardowa
* łopata (opcjonalnie)

Dobra miejscówka

Pierwsze - najważniejsze jest znaleźć sobie dobrą miejscówkę. Miejsce musi być takie, abyś skacząc uniknął kolizji z drzewami czy krzakami. Upewnij się że miejsce twojego lądowania będzie w miarę duże i bezpieczne (np. nie możesz dopuścić, aby zaistniała możliwość lądowania np. na trasie orczyka).

Teren lądowania musi być pochyły. Nie ma nic gorszego niż lądowanie na płaskim terenie - twoje kolana mogłyby tego nie wytrzymać. Sama hopka może być zbudowana na płaskim, ale lądowanie musi być na spadzie. Jeśli budujesz hopkę gdzieś w środku
pustkowia, upewnij się, że na obszarze lądowania nie ma jakiś głazów czy dużych kamieni.

Konstrukcja hopki

Jeśli już znajdziesz wspaniałe miejsce na hopkę, z otwartym i pochyłym terenem do lądowania, z dużą ilością śniegu, bez kamieni, drzew i krzaków nadszedł czas pracy. Zdobądź jak najwięcej desek snowboardowych oraz nart i wbij je w śnieg w jednym rzędzie, jedna koło drugiej, prostopadle do nachylenia terenu. Przodem powinny być skierowane do miejsca lądowania.

Jeśli masz już ściankę dla hopki zrobioną z desek snowboardowych, wbij dodatkowe deski po jej bokach - tak aby utworzyć ścianki boczne. Dzięki temu wypełniając hopkę śniegiem, nie będzie się on rozsypywał na boki.

Szerokość hopki

Pamiętaj, że im szersza skocznia tym lepsza. Minimalna szerokość hopki powinna wynosić 0,5 m, jednak najlepsze hopki mają około 1m szerokości.

Wypełnianie śniegiem

Teraz musisz zagarnąć bardzo dużo śniegu i wypełnić całe miejsce utworzone przez deski. Upewnij się, że deski mocno są wbite w śnieg i nie odjadą same. Nie ma nic gorszego od poszukiwań zaginionych desek czy nart. Po każdej kolejnej warstwie zagarniętego śniegu musisz go dobrze ubić.

Organizacja pracy

Ustaw kilka osób za deskami, aby je trzymały pionowo i opcjonalnie dociskały je do ściany śniegu, podczas gdy druga grupa ludzi będzie ubijała śnieg.

Ubijanie warstw

Weź deskę (np. z boku hopki) i trzymając ją za wiązania ubijaj nią każdą kolejną warstwę śniegu. Jest bardzo ważne, aby śnieg był dobrze zbity. Zawalenie się całej hopki przy pierwszym czy drugim skoku narobi Ci tylko wielkiego wstydu, a chyba nie chcesz się czuć jak błazen? Ten proces powtarzaj, aż skończysz robić całą hopkę.

Wysokość hopki i długość podjazdu

Hopka nie powinna być zbyt wysoka jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze skakaniem. Nie powinna ona również być zbyt krótka oraz mieć dużego kąta podjazdu. Jeśli wyprofilujesz skocznię, może się okazać że twoje lądowania będą się kończyć na plecach - zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia. Podjazd powinien być prosty.

Kształt hopki

Dobra hopka może mieć różne kształty - szczególnie przy samym jej końcu. Kształt hopki ma bardzo duże znaczenie przy skoku. Na kształt i rozmiar hopki główny wpływ ma ukształtowanie terenu, na którym hopka będzie budowana. Wyróżniamy poniższe kształty:

1. Kształtem przypomina trójkątny kawałek sera - ma łagodne zakończenie i wyrzuca ridera do przodu.

2. Zakończenie jest ostre, pod dużym kątem - wyrzuca ridera do góry. Budowanie hopek i ich zakończeń jest czynnością bardzo trudną i wymagającą sporej praktyki. (dla zaawansowanych).

Podjazd

Budowa podjazdu jest bardzo ważna. Podjazd powinien być szeroki i długi. Nie ma nic gorszego niż hopka, która się równie szybko zaczyna jak i kończy. Upewnij się że podjazd hopki jest na tyle długi, abyś po drodze mógł się przygotować do wykonania w powietrzu tych trików, których się zawzięcie uczyłeś przez cały zeszły tydzień.

Kształtowanie hopki

Jeśli będziesz miał już wystarczającą ilość śniegu na hopce nadszedł czas na jej kształtowanie. Ubij jeszcze kilka razy śnieg na przedniej ścianie hopki poprzez silne dociśnięcie desek. Jak już będziesz pewien, że hopka jest solidna usuń deski oraz narty przytrzymujące ścianki. Za pomocą łopaty usuń nadmiar śniegu i nadaj ostateczny kształt końcowi hopki. Jeśli masz jeszcze chwilkę czasu a chcesz, żeby hopka prezentowała się dobrze, wygładź i wyprostuj ściany za pomocą łopaty (ma to znaczenie jeśli masz zamiar kręcić filmiki czy robić foty).
Najnowsze blogi
Dodano: 9 dni temu, przez JacK
i 1/5 wygłuszenia maski wyjedzona a w zasadzie posiekana na kawałki. Przed dłuższym wyjazdem mam zasadę popatrzeć pod maskę sprawdzić olej, dolać płynu do spryskiwaczy itp. A tam widzę ...
15 komentarzy
Dodano: 11 dni temu, przez giernal
Kończąc w optymistycznym tonie ostatni wpis pochwaliłem zarówno stan techniczny samochodu, jak i umiejętności żony w prowadzeniu pojazdów. Życie niestety szybko ostudziło moje pozytywne ...
13 komentarzy
Dodano: 14 dni temu, przez Egontar
Możliwe mody w DS-5, z tych które chciałbym mieć u siebie. Oczywiście sam pewnie nie brałbym się za przeróbki, tylko kto to robi w Polsce? Poza tym gdzie to wszystko kupić, bo zdolnych ...
37 komentarzy
Marki społeczności
Szukaj znajomych
Login:
Miejscowość:
Województwo:
Opony letnie w oponeo.pl