Tutaj jesteś: Społeczność » Blogi » Blog kierowcy kollec » "Gmła"







Prześlij sugestię
Wpis w blogu użytkownika kollec
DKL
Jeździ: Fiat Panda
Dodano: 11 lat temu
Blog odwiedzono 1266 razy
Data wydarzenia: 16.11.2012
"Gmła"
Kategoria: inne
Mgła na drogach i nie tylko.

Mgła – krople wody (lub kryształy lodu) zawieszone w powietrzu. Mgły różnią się od chmur (stratus) tym, że ich dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi, podczas gdy podstawa chmur jest ponad powierzchnią ziemi. Mgła powoduje ograniczenie widzialności poniżej 1 km.

RODZAJE MGŁY:

Mgły radiacyjne

Podczas bezchmurnej nocy ziemia szybko wypromieniowuje ciepło w postaci promieniowania w podczerwieni. Z tego warstwa powietrza tuż przy ziemi ochładza się wskutek przewodnictwa cieplnego. Gdy temperatura spadnie poniżej punktu rosy para wodna kondensuje i tworzy się mgła. Przy idealnie bezwietrznych warunkach mgła może mieć nawet poniżej jednego metra grubości. Gdy wieje słaby wiatr mgła może osiągnąć do 300 m grubości na skutek pojawienia się turbulencji.

Mgły adwekcyjne

Powstają na skutek adwekcji, gdy nad zimne podłoże napłynie cieplejsze i wilgotne powietrze. Powietrze to wychładza się i następuje kondensacja. Mgły tego typu występują często na morzu (głównie latem), gdy tropikalne masy powietrza napotykają zimniejsze wody z wyższych szerokości geograficznych i nad lądem (zimą), gdy nad zimne podłoże napływa ciepłe morskie powietrze. Mgły adwekcyjne mogą mieć do kilkuset metrów grubości i są długotrwałe, zwłaszcza przy inwersji temperatury. Zanikają gdy masa powietrza ulegnie wymianie.

Mgły radiacyjno-adwekcyjne

Mgły orograficzne

Powstają przez ochłodzenie wilgotnego powietrza w wyniku jego uniesienia. Tworzą się najczęściej w górach.

Mgły z wyparowania

Powstają na skutek parowania z cieplejszej, swobodnej powierzchni wodnej. Powietrze ogrzane od powierzchni wody i nasycone parą wodną unosi się, unosząc się ochładza się, a zawarta w nim para wodna ulega skropleniu. Do tworzenia się tego rodzaju mgieł potrzebny jest normalny profil temperatury powietrza w przyziemnej/przywodnej warstwie powietrza o stosunkowo dużym pionowym gradiencie temperatury (rzędu 2-4 °C/m). Mgła tego rodzaju powstaje w wyniku:

Napływu chłodnego powietrza nad znacznie cieplejszą wodę. Zjawisko to ma miejsce na krawędziach lodów arktycznych i jest nazywane "dymieniem" mórz arktycznych.
Gdy deszcz wypada z wyższej warstwy cieplejszego powietrza i przechodzi przez chłodną warstwę zalegającą przy powierzchni ziemi. Parowanie ciepłych kropel powoduje powstanie mgły nazywanej deszczową Mgła z wyparowania morza jest nazywana dymieniem morza[1].

Mgły frontowe

Powstają na granicy frontu ciepłego na skutek oziębienia ciepłego i wilgotnego powietrza nasuwającego się na powietrze zimne.

Smog - Mieszanka mgły z dymem i spalinami.

I to by było na tyle. ;)
Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 13:35:12
Dodano: 11 lat temu
Jak patrzę na te zdjęcia to aż mnie ... "mgli" :P
Dodano: 11 lat temu
Niezłe mleko [kac]
Dodano: 11 lat temu
Hehe, piękne krajobrazy. ;)
Dodano: 11 lat temu
Do giernal: A rutinoscorbin brałeś? ;)
Dodano: 11 lat temu
Coś niewyraźne te zdjęcia. :P
Dodano: 11 lat temu
Do autre2003: dużo takich kierowców niestety się spotyka,że przejedzie tą mgłę ,czy ulewa przejdzie ,a on dalej ciśnie i oslepia[panna]
Dodano: 11 lat temu
Przy okazji mgły co sądzicie o geniuszach, którzy gdy tylko pojawią się pierwsze objawy mgły - choćby nie na drodze ale na okolicznych polach ;) - załączają dumnie swoje światła przeciwmgłowe tylne i tak jeżdżą aż im się odwidzi bo może skoro już gdzieś zobaczyli mgłe to lepiej zostawić te światła włączone na wszelki wypadek jak by gdzieś jeszcze spotkali mgłę, której by nie zauważyli.
Dodano: 11 lat temu
dobrze że to nie była mgła smoleńska[rotfl]
Dodano: 11 lat temu
mgła mgłą a dzvon dzvonem
Dodano: 11 lat temu
jest jeszcze mgła "Smoleńska" - powstaje w czasie zwiększonej ilości helu w powietrzu wraz z pojawieniem się silnego pola magnetycznego. mgła taka składa się głównie z cząsteczek wysokoenergetycznych - z trotylu i nitrogliceryny.
Dodano: 11 lat temu
Do sajeks: "Próbka" mgły z Kłodzka :), nad morzem są przecież inne [hihi]
Dodano: 11 lat temu
Do kollec: Nie chcę nikogo obrażać. Jeżeli ktoś jest obrażalski, to nic na to nie poradzę, przyjmowanie na serio tego co się dzieje w wirtualnym świecie to bardzo zła przypadłość. Pewności czy to klon nigdy nie ma. Jedynie jestem pewien, że nijaki kollec nie jest moim klonem. Ot tyle w temacie.
Dodano: 11 lat temu
Do sajeks: A propos chwalenia się statystykami: skąd pewność, że tego ruchu nie robią klony? ;)
Dodano: 11 lat temu
Do sajeks: Wiedziałem, że chciałes mnie obrazić, ale jak ja się nie dam obrazić, to Tobie się nie uda. ;)
Dodano: 11 lat temu
Do kollec: aaa o mgle może nie było. przekręciłem słowo, a admin wyłapał....szkoda właśnie, że wpisów o oponach tak nie wyłapuje
napisałem: w, y ,p i e r d z a s z ją? jak tak to szacun.
Dodano: 11 lat temu
Do sajeks: Ja się wcale nie chwalę, po prostu nie ma jeszcze motobloga o mgle, a o zmianie opon jest pełno. Mgła występuje na drogach i utrudnia ruch, warto wiedzieć coś o samym zjawisku.


A co znaczy: W ją czy jak? Bo ja tu nie kumam.
Dodano: 11 lat temu
Do luckyboy: Ochrona środowiska. :)
Dodano: 11 lat temu
Do kollec: Ale niby po co? Zacgar się chwali swoimi statystykami, a Ty mgłą??? Nie rozumiem. Wy.pierdzasz ją czy jak? Jeżeli tak, to szacun.
Dodano: 11 lat temu
kollec tez na geografii byles?:)
Dodano: 11 lat temu
Do sajeks: Służy konkurencji dla motobloga Zachara.
Dla intelektualistów! Skup się, dasz radę! :)
Dodano: 11 lat temu
Ale do czego służy ten wpis, bo nie kumam?
Dodano: 11 lat temu
mgłóff jak mrófkóff
Dodano: 11 lat temu
Do seba1985: Powinna być możliwość wstawienia próbki. [food]
Dodano: 11 lat temu
Do kollec: Ciekawe czy wszystkie smakują tak samo, no może za wyjątkiem smogu.
Dodano: 11 lat temu
Do seba1985: I z filmu! :)
A ile można gmły zobaczyć. ;)
Dodano: 11 lat temu
No proszę ile to można o gmle napisać Jest jeszcze taka z książek Kinga.
Najnowsze blogi
Dodano: 3 dni temu, przez darek-k
wycena z ubezpieczalni naprawa przewyższa wartość auta moja decyzja auto odkupuje po cenie rynkowej z przed uszkodzenia ubepieczyciel
2 komentarze
Dodano: 3 dni temu, przez darek-k
wycena z ubezpieczalni naprawa przewyższa wartość auta moja decyzja auto odkupuje po cenie rynkowej z przed uszkodzenia ubepieczyciel
5 komentarzy
Dodano: 10 dni temu, przez Egontar
Z wymianą filtra PP oraz porządkami po zimowymi w Jokerze wstrzymywał mnie nieszczelny układ klimatyzacji. Dlatego też zaraz po jego uszczelnieniu zabrałem się za porządki, a było co robić. ...
66 komentarzy
Marki społeczności
Aktualnie online
Szukaj znajomych
Login:
Miejscowość:
Województwo:
Opony letnie w oponeo.pl