Tutaj jesteś: Społeczność » Blogi » Blog auta Fiat Punto 1.4 16V Sport » Wymieniamy Blue&Me cz. 3 - konfiguracja







Prześlij sugestię
Wpis w blogu auta Fiat Punto
  • przebieg 116 790 km
  • rocznik 2007
  • kupione używane w 2014
  • silnik 1.4 i 16V
Dodano: 9 lat temu
Blog odwiedzono 3116 razy
Data wydarzenia: 01.12.2014
Wymieniamy Blue&Me cz. 3 - konfiguracja
Kategoria: zmiany w aucie
Po piąte - konfiguracja
(jeżeli wcześniej używałeś systemu Blue&Me, informacje przedstawione poniżej są zapewne ci znane)

Konfiguracja telefonu jest dosyć prosta. Można ja wykonać głosowo lub poruszając się po menu klawiszami na kierownicy. Nie jestem zwolennikiem sterowania głosowego, szczególnie widząc jak to działa w innych markach, ale w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony, a nawet zszokowany. Głosowo nie da się wywołać wszystkich poleceń (np. odtworzyć wybrany plik MP3, a jedynie wyświetlić listę katalogów), lecz to co można, działa nadspodziewanie dobrze, szczególnie podczas postoju, gdy z zewnątrz nie dochodzą inne dźwięki.
Włączamy w telefonie Bluetooth i ustawiamy możliwość wykrywania naszego urządzenia. Na kierownicy naciskamy klawisz Windows i mówimy ,,Konfiguruj" a następnie ,,Rejestruj użytkownika". Pani informuje nas o rozpoczęciu procesu. W telefonie łączymy się z urządzeniem Blue&Me i wpisujemy kod autoryzacyjny pokazywany na wyświetlaczu w samochodzie. Po chwili na komputerze pokładowym pojawi się nazwa naszej komórki - proces rejestracji jest zakończony. Pani zapyta się czy przepisać książkę telefoniczną (aby wybierać numery po nazwie kontaktów musimy je skopiować do samochodu). Nie polecam tego rozwiązania, dlatego powiedziałem ,,nie". Dlaczego? Dlatego, że skopiowałyby się wszystkie numery łącznie ze strażą pożarną i usługą wyłącz pocztę głosową. Tego ja przynajmniej w samochodzie nie potrzebuję, a im więcej kontaktów w pamięci, tym rozpoznawanie głosu trwa gorzej (dla komputera o wiele łatwiej jest dopasować to, co wypowiemy wśród kilkunastu pozycji niż wśród setek).
Aby przekopiować wybrane numery, przechodzimy klawiszami na kierownicy do pozycji ,,Ustawienia" -> ,,Dane uzyt" -> ,,Dodaj kontak". Teraz wybieramy w telefonie kontakty i przesyłamy je przez Bluetooth do samochodu. Na ekranie pokaże się liczba przesłanych numerów. Tą czynność możemy powtórzyć w przyszłości do dodania innych osób.

W celu sprawdzenia zgodności z systemem naszego telefonu, warto udać się na stronę Blue&Me, z której pobieraliśmy aktualizację i w menu głównym wybrać ,,Support" -> ,,Phone compatibility". Niektóre telefony mogą nie mieć możliwości skopiowania pojedynczych kontaktów tylko cały spis. Aby zapoznać się dokładnie z możliwościami Blue&Me, polecam przejrzeć instrukcję (do pobrania ze strony). Okazuje się, że tą samą operację możemy wywołać kilkoma różnymi komendami głosowymi - tak jak nam wygodniej.

Aby dostosować głośność wypowiadanych przez panią komentarzy, należy ustawić odpowiednią wartość w ustawieniach radia na pozycji ,,External audio vol".

Na koniec jeszcze jedna uwaga: system niby współpracuje z polskimi znakami (ąęćń itd.) ale nie potrafi wyświetlić ich na ekranie. W to miejsce daje spację. Czyli zamiast ,,Łukasz" jest ,,_UKASZ". Natomiast po wypowiedzeniu ,,Wybierz Łukasz", kontakt zostanie rozpoznany poprawnie, pani też powie poprawnie. Dotyczy to także nazw plików MP3. Dlatego szczególnie w tytułach piosenek radzę polskie znaki zamienić na angielskie np.: ,,Szczescie". W innym przypadku na komputerze pokładowym ujrzymy ,,SZCZ__CIE". Napisałem nawet do tego prosty program, który działa hurtowo na całych katalogach. Jeżeli ktoś jest zainteresowany mogę podesłać.

I tak dotarliśmy do końca poradnika. Słucham pytania.
Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 13:13:38
Dodano: 9 lat temu
Do Tejlor: Rozumiem. ;)
Dodano: 9 lat temu
Do giernal: tylko i wyłącznie nazwy plików. W aktualnej wersji bez względu na rozszerzenie, gdyż zakładam, że innych niż z muzyką tam nie będzie.
Dodano: 9 lat temu
Do Tejlor: Gdybyś tylko był w stanie, to byłbym bardzo, bardzo, bardzo wdzięczny. :)

P.S. Ten program zmienia wyłącznie pisownię nazw plików, czy informacje szczegółowe (nazwę wykonawcy, nazwę piosenki, tytuł albumu) też?
Dodano: 9 lat temu
Do giernal: to można łatwo zmienić, ale chwilowo nie mam zbytnio czasu. Może w weekend.
Dodano: 9 lat temu
Do Tejlor: Świetna sprawa. [up] Szkoda tylko, że z automatu zmienia litery na drukowane, bo gdyby zachowywał ich oryginalną wielkość (małe, duże), to bardzo chętnie bym z niego skorzystał. :)
Dodano: 9 lat temu
Do giernal: To bardzo prosty program napisany w C# (jeżeli to komuś coś mówi). Wymaga zainstalowanego środowiska Net Framework - bardzo możliwe, że pod Windowsem już to większość ma bo inne aplikacje często też z niego korzystają.
Podaje się ścieżkę do folderu (np. pendrive) i klika na przycisk START, nic więcej. Program zamienia nazwy wszystkich plików w wybranym katalogu i podkatalogach na pisane wielkimi literami i bez polskich znaków. Dla przykładu Jakaś piosenka.mp3 zostanie zamieniony na JAKAS PIOSENKA.MP3
Dodano: 9 lat temu
Napisz coś więcej jak działa ten program, bo byłbym takim zainteresowany. :)
Najnowsze blogi
Dodano: 14 godzin temu, przez darek-k
wycena z ubezpieczalni naprawa przewyższa wartość auta moja decyzja auto odkupuje po cenie rynkowej z przed uszkodzenia ubepieczyciel
Dodano: 14 godzin temu, przez darek-k
wycena z ubezpieczalni naprawa przewyższa wartość auta moja decyzja auto odkupuje po cenie rynkowej z przed uszkodzenia ubepieczyciel
Dodano: 7 dni temu, przez Egontar
Z wymianą filtra PP oraz porządkami po zimowymi w Jokerze wstrzymywał mnie nieszczelny układ klimatyzacji. Dlatego też zaraz po jego uszczelnieniu zabrałem się za porządki, a było co robić. ...
44 komentarze
Marki społeczności
Aktualnie online
Szukaj znajomych
Login:
Miejscowość:
Województwo:
Opony letnie w oponeo.pl