Tutaj jesteś: Społeczność » Blogi » Blog kierowcy Haket » Nowe testy teoretyczne na prawo jazdy - czy aż tak trudne?Prześlij sugestię
Wpis w blogu użytkownika Haket
Dodano: 4 lata temu
Blog odwiedzono 3529 razy
Data wydarzenia: 29.01.2013
Nowe testy teoretyczne na prawo jazdy - czy aż tak trudne?
Kategoria: inne
Witam!
Chciałem dzisiaj poruszyć temat nowych testów teoretycznych na prawo jazdy. Czy są one aż tak trudne jak próbuje wcisnąć nam telewizja i każdy możliwy portal informacyjny? Nie! Czy pierwsze pogromy, są związane z tym, że pytania są źle skonstruowane? Nie! Pogromy zdających są związane z tym, że wcześniej prawie każdy uczył się testów "na pamięć", widząc obrazek można już było "domyślać" się odpowiedzi i nie trzeba było spędzać kilkunastu godzin nad kodeksem drogowym.
Wprowadzone nowe testy, może i mają jeszcze kilka wad, ale wydaje mi się, że zostaną one szybko wyeliminowane.
Kursanci przyzwyczaili się do tego, że teorię można wykuć, później odpowiedzi wystrzelać i zdać, ale chyba nie tędy droga do bezpieczeństwa uczestników ruchu.
W poprzednich testach, do pytań można było wielokrotnie powracać podczas egzaminu, zmieniać odpowiedzi w nieskończoność - tylko czy na drodze mamy taką możliwość? Tutaj każdy sam sobie na to pytanie odpowie. W prawdziwej sytuacji na drodze, mamy niekiedy ułamki sekund na podjęcie właściwej decyzji, ocenienie sytuacji.

Z ciekawości znalazłem w internecie przykładowy nowy test na prawo jazdy 2013, zrobiłem go bez żadnego przygotowania, odpowiadałem na pytania wyłącznie swoją wiedzą. Wynik był pozytywny - czyli da się! Pytania były podobne do tych, ze starego testu, jedynie były inaczej skonstruowane. Kiedyś możliwe były 3 poprawne odpowiedzi (A,B,C), w nowym teście mamy tylko 1 poprawną odpowiedź. 20 pytań z wyborem pomiędzy Tak lub Nie. 12 pytań z możliwością wyboru poprawnej spośród 3 odpowiedzi, lecz tutaj także jest tylko jedna poprawna. A w komentarzach pod artykułami dotyczącymi nowych zasad egzaminowania płacz i lament, jakby im co najmniej kodeks drogowy całkowicie zmienili...

Może nowe zasady egzaminowania wyeliminują z dróg osoby, które nie powinny w ogóle zasiadać za kierownicą, bo to, co czasem widzimy na drodze, przyprawia o zawał serca. Nie trzeba robić nie wiadomo jak dużych przebiegów, by na co dzień spotykać się z absurdalnymi sytuacjami na drodze.

A jaka jest Wasza opinia na temat nowych testów na prawo jazdy? Co sądzicie również o rozdzieleniu kategorii "A", na kilka podkategorii AM, A1, A2, A?

Jakby ktoś chciał się sprawdzić w nowym teście, w googlach można go szybko odnaleźć, nie wiem czy można tutaj podać linka.

Zapraszam do dzielenia się swoimi "wynikami"
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 22:21:33
Dodano: 4 lata temu
Do adam_cb: [up]
Dodano: 4 lata temu
ja też robiłem kilkukrotnie te nowe testy i jednoznacznie stwierdzam: żeby to zdać wystarczy mieć oczy i jakiekolwiek wypełnienie między uszami :D
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Z tym, że przepisy nie są nowe Jedynie nowe testy :P
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Nie dziwie się, że wszystkie poszły. Zobacz jaki lament podnieśli kursanci w związku z nowymi testami
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: no to nie mówhah
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Załatw sobie jakąś płytkę z testami, niedawno w gazecie jakiejś też ponoć były nowe testy, rozwiązuj, ucz się przepisów i nie będziesz miał problemów. Wiadomo, że to nie to samo co praktyka na drodze, no ale jakoś musisz sobie poradzić :)
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Zboczeniec
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: hahah, mówisz
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Jeśli znasz przepisy i myślisz logicznie w sytuacjach na drodze, to nie powinieneś mieć większych problemów ze zdaniem. Trzeba bardzo uważnie przeczytać pytanie, obejrzeć film, a później na spokojnie wybrać poprawną odpowiedź. Może to się wydaje błahe ale bardzo ważne jest zrozumienie pytania. Spośród odpowiedzi masz tylko jedną poprawną odpowiedź, więc według mnie jest łatwiej niż wcześniej, gdy nawet 3 mogły być poprawne.
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: wcale mi się to siędzenie nie podoba[zlosnik]
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Kiedy zdajesz?
Dodano: 4 lata temu
Do motorzysta: Też czytałem ten artykuł właśnie. To świadczy wyłącznie o nim, a nie o trudności testów. Jeśli ten dyrektor nie zna przepisów, od razu powinien polecieć. W końcu powinna to być najbardziej kompetentna osoba w tym miejscu.
Dodano: 4 lata temu
Podpisuję się pod wszystkim, co napisałeś w treści wpisu. :)
Dodano: 4 lata temu
nie widzę żadnego roweru
Dodano: 4 lata temu
Do adam_cb: Wiadomo, że nie można każdego od razu skreślać, bo i my czasem popełniamy jakieś głupie błędy. Najważniejsze jest, by osoba zdająca egzamin znała przepisy i potrafiła je przestrzegać, szybko podejmować właściwą decyzję. Jeśli tego nie potrafi, nie powinna za nic dostać uprawnień.
Dodano: 4 lata temu
Do inkasent64: Dokładnie tak, jeśli ktoś nie potrafi realnie i szybko oceniać sytuacji na drodze, lepiej niech na nią nie wyjeżdża samodzielnie. W tych testach i tak jest jakiś czas po usłyszeniu pytania i obejrzeniu filmu na odpowiedź, na drodze czasem mamy go kilka razy mniej.
Dodano: 4 lata temu
Myślącym będzie łatwiej ...
Dodano: 4 lata temu
Do Haket: Z pustego i Salomon nie naleje :)
Dodano: 4 lata temu
Do luckyboy: Oszczędności nie tylko ze strony kursantów, ale tak samo szkół jazdy. Szkoły jazdy oszczędzają jak tylko mogą, na wszystkim.
Dodano: 4 lata temu
Do Haket: Jak wyglądają kursy i egzaminy orientuję się bardzo dobrze, więc nie będę spierał się. To co dzieje się w tej branży zdeterminowane jest tylko chęcią zaoszczędzenia pieniędzy przez zainteresowanych uzyskaniem uprawnień.
Dodano: 4 lata temu
wszystko się zaczęło peprzyć jak ośrodki szkolenia stały się ośrodkami robienia kasy. Pierwsze prawko kat A,B robiłem jak jeszcze w LOK-u czegoś chcieli nauczyć, dziesięć lat później kat C robiłem w prywatnej szkółce i całość sprowadzała się do skasowania należności i podpisania papierów, teorii nie było w ogóle a po 10h jazdy już wystawili papiery do egzaminu
Dodano: 4 lata temu
też próbowałem i też zdałem. Za pierwszym razem, bez żadnego przygotowania. A w sumie jestem jeszcze dość świeżym kierowcą... Czyli wniosek jest taki, że jak ktoś ma głowę na karku i jakąś wiedzę o przepisach to ZDA bez problemu. A jak ktoś nie ma pojęcia o przepisach to nie zda. I bardzo dobrze. Może przestaną się wreszcie pojawiać na drogach tacy którzy objeżdżają całe rondo prawym pasem, albo nie dają kierunków [up] Test powinien być jak najtrudniejszy. Prawo jazdy tylko dla normalnych ludzi a nie deb&#*i, którzy potem zabijają na ulicach siebie i innych. Jeżdżenie to za duża odpowiedzialność... za siebie, bliskich i co najgorsza wszystkich pozostałych - pieszych, kierowców itd, żeby rozdawać prawo jazdy na lewo i prawo przygłupom. Dlatego zmiana jest na lepsze..
Dodano: 4 lata temu
Do luckyboy: Tylko, że kursy teoretyczne uczą jak zdać te 18 pytań co było w teście. Teraz 32. Tak samo jak instruktorzy uczą jak zdać egzamin praktyczny, a nie uczą myślenia na drodze. Przecież podczas kursu praktycznego, uczą Cię na pamięć całej strefy egzaminacyjnej. Z 30 godzin, które miałem wyjeździć, 28 jeździłem non stop po strefie. 2 godziny spędziłem na drogach poza rejonem egzaminowania. Wnioski nasuwają się same. Kursanci uczą się na pamięć zarówno pytań, jak i tras egzaminacyjnych. A i tak zdawalność jest dość niska.
Dodano: 4 lata temu
Napiszę dlaczego ludzie nie zdają nowych testów - bo nie uczyli się przepisów, tylko uczyli się zdawać testy:) Ostatnio zaproponowałem test mojej narzeczonej, którą osobiście przygotowywałem w 2010r. do egzaminu - zdała test za pierwszym razem, bez najmniejszego zawahania. Morał z tego taki, że problemem nie jest forma sprawdzianu, tylko brak wiedzy.
Brak wiedzy, wynika z braku myślenia, a ciężko myśleć, gdy przychodzi się na kurs teoretyczny po 8-10h pracy.
Dodano: 4 lata temu
Do Adams93: Pula pytań jest zacna to pewnie więcej ich jest Mi również wydaje się, że ten test jest łatwiejszy od poprzedniego. W tamtym były i podwójne i nawet potrójne poprawne odpowiedzi, tutaj masz tylko jedną, czyli przy pierwszych 20 pytaniach - 50% szans nawet przy nie znaniu odpowiedzi, przy kolejnych 12 - 33% trafienia poprawnej. A jak ktoś dobrze zna przepisy, to nie ma żadnego problemu ze zdaniem.
Dodano: 4 lata temu
Do Haket: Zapewne nie jedna taka perełka w puli tych pytań się kryje Na dobrą sprawę to ten egzamin jest łatwiejszy niż ten stary. W tym starym to już pozapominałem jakie powinny być te podwójne odpowiedzi.
Dodano: 4 lata temu
Do Adams93: No i wszystko w temacie, jak ktoś zna przepisy, nie ma bata żeby oblać.
A co do tego pytania o dłuższą podróż, to ciekawe czy są jeszcze takie perełki
Dodano: 4 lata temu
Bardzo mnie to zainteresowało, więc postanowiłem podjąć próbę zdania tego egzaminu. No to tak, to jest mój wynik:
/

A to pytanie pytanie mnie rozwaliło
/

Egzamin zdawałem tu: http://www.ekursy.prawojazdy.com.pl/testy2013/index.html#idCourse=148
Najnowsze blogi
Dodano: 1 dzień temu, przez grzesio70
Witam Od jakiegoś czasu zauważyłem drgania całej budy podczas odpalania i gaszenia auta. Objaw nie występuje podczas puszczania czy raptownego dodawania gazu co by wskazywało na poduszki ...
13 komentarzy
Dodano: 1 dzień temu, przez luckyboy
Witajcie, w końcu ktoś skwitował adekwatnie wymagania i oczekiwania kupujących auta - dla tych Panów
14 komentarzy
Dodano: 1 dzień temu, przez Tejlor
Witam, Pisząc krótko: nigdy mnie nie zawiódł i spełnił wszystkie oczekiwania. Pisząc dłużej: - Samochód nie miał żadnej poważnej awarii, która unieruchomiłaby go na drodze czy ...
10 komentarzy
Marki społeczności
Szukaj znajomych
Login:
Miejscowość:
Województwo: