Tutaj jesteś: Społeczność » Blogi » Blog auta Alfa Romeo 159 » Skąd się bierze woda w progu?Prześlij sugestię
Wpis w blogu auta Alfa Romeo 159
LLB
Jeździ: Alfa Romeo 159
Wcześniej jeździł: Opel Astra
  • przebieg 182 882 km
  • rocznik 2011
  • kupione używane w 2017
  • silnik 2.0 JTDM 16v
Dodano: 13 dni temu
Blog odwiedzono 118 razy
Data wydarzenia: 04.10.2021
Skąd się bierze woda w progu?
Kategoria: obserwacja
Podczas okresu wiosennych opadów (zimą nawet jak jest sucho, to jest mokro) zauważyłem wycieki zza nadkola przedniego, lewego koła. No niby normalne po powrocie z trasy w deszczu. Tyle że u mnie po kilkunastu godzinach podwozie suchutkie, a świeża plama z cieczy tylko za przednim kołem. Mija dzień, dwa, trzy a mokra plama nadal świeża. Oględziny wykazały obecność kropel na dolnej części plastikowego nadkola oraz wyraźne ślady wilgoci na spodniej części progu gdzieś tak od wysokości przedniego punktu dokowania podnośnika samochodowego, do przodu, aż do przedniego koła.

Pierwsza myśl, to zapchany odpływ wody z podszybia. Normalka. Woda się wlewa, ale się nie wylewa (jak w radzieckich zegarkach wodoszczelnych). Liście i błoto nasiąka, a potem sobie powoli przecieka. Podjechałem do warsztatu blacharskiego z prośbą o udrożnienie. Po pół godzinie serwisant stwierdził, że odpływy tak na dobrą sprawę były drożne. Coś tam wyleciało, ale to raczej nie to. I że on nie wie skąd ta woda. Żebym jeździł, obserwował.

Po pierwszym deszczu to samo. Co ciekawe sam opad nie powodował anomalii, dopiero jazda po mokrym podłożu i kałużach. Tym razem szybko nie odpuściłem. W pierwszej kolejności stwierdziłem luz na elemencie dokującym podnośnik w progu. Następnie z ciekawości wyciągnąłem jeden z korków w progu. Na podłogę garażu wylało się dobre pół litra deszczówki. Sprawa jest jasna - woda skądś nabiera się do progu.

Lektura for poświęconych Alfie Romeo na wiele się nie zdała. Sugestie dotyczące perforacji korozyjnej elementów oraz pęknięć uszczelnień na spawach się nie potwierdziły. Tam gdzie alfy przeważnie rdzewieją normalnym użytkownikom, u mnie było suchutko. Uznałem, że to może ten luz na tym elemencie dokującym. Nachlapywana woda dostaje się do środka i nie ma jak wypłynąć.

Blacharz-lakiernik wziął się za robotę. Oczyścił przednią część progu, zlikwidował luz na elemencie. Uszczelnił wszystko, nałożył konserwację. Efekt? Dalej to samo.

Kolejne oględziny wykazały delikatne zagięcie na rancie jednego i drugiego progu, którego nie widziałem na fotografiach poglądowych znalezionych w Internecie. Wróciłem jeszcze raz do blacharza. Popatrzył, stwierdził możliwą niedrożność otworów odpływowych. Diagnoza się potwierdziła. Prawdopodobnie któryś mechanik źle podstawił ramiona podnośnika i zagiął delikatnie rant progu od spodu. Z lewej strony spowodowało to zatkanie otworu odpływowego i woda nachlapywana z koła zbierała się w progu, skąd nie miała jak odpłynąć, sącząc się delikatnie z nieszczelności korka i elementu dokującego podnośnika. Po rozepchaniu otworu odpływowego zaczęła się z niego lać ciecz (bo nazwanie tego wodą byłoby obrazą dla wody), co tylko potwierdziło zasadność przeprowadzonego zabiegu.

I teraz tak... u mnie przeprowadzona była sowita konserwacja nadwozia razem z wypełnieniem woskiem profili zamkniętych. Usterkę zlokalizowałem dość szybko, bo parkuję samochód w garażu. Generalnie nie stało się nic złego. Ale jest wiele osób które ignorują konserwację (kojarzy im się z PRL-em) oraz parkują na zewnątrz - co w wielu przypadkach uniemożliwi ujawnienie wycieku, szczególnie gdy wody w progu jest na tyle mało, że jeszcze nie „chlupie” na zakrętach.

Także pamiętajcie o weryfikacji drożności odpływów w podwoziu, bo nigdy nie wiadomo kiedy jakiś mechanik nie ogarnie tematu i zagnie wam blachy podwozia w taki sposób, że staną się one niedrożne.
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:12:24
Dodano: 8 dni temu
Do Egontar: Nowe bardzo chętnie bym przytulił.
Dodano: 8 dni temu
Do glotox: JA Ci powiem, Stelvio piękne auto [up] i pewnie bym nie odmówił, jakby mi go ktoś podarował! ;)
Dodano: 10 dni temu
Tak pięknie by żarła rdza a ty wszystko zepsułeś. Teraz głodna chodzi :(
Dodano: 10 dni temu
Do Egontar: Mądrego dobrze poczytać. Dobrze, że nie mam Alfy. :)
Dodano: 13 dni temu
Ciekawa historia, szacun za cierpliwość w ogarnięciu tematu! Jak widać każde auto ma swoje tajemnice. Dobrze, że Ty masz ją już odkrytą! :)
Najnowsze blogi
Dodano: 6 dni temu, przez JacK
Niedawno była tutaj dyskusja o nawigacjach w kontekście, która lepsza czy wbudowana czy z telefonu a jak z telefonu to jaka. Co mnie skłoniło do pociągnięcia tematu? Padło w dyskusji ...
30 komentarzy
Dodano: 9 dni temu, przez Pioto
Widziałem gdzieś na YT jak zrobić żeby wyblakłe plastiki były znów ładne. Przetestowałem i działa. Jedynie co potrzeba to opalarka. Kupiłem taka za 50 zł z marketu, ale lepiej zamówić ...
4 komentarze
Dodano: 9 dni temu, przez Pioto
Widziałem gdzieś na YT jak zrobić żeby wyblakłe plastiki były znów ładne. Przetestowałem i działa. Jedynie co potrzeba to opalarka. Kupiłem taka za 50 zł z marketu, ale lepiej zamówić ...
1 komentarz
Marki społeczności
Aktualnie online
Szukaj znajomych
Login:
Miejscowość:
Województwo:
Opony letnie w oponeo.pl